Колективом ЧРЦДЮТ у формі невимушених, але відвертих бесід та інтерв'ю було з'ясовано: трансформація освіти є НЕОБХІДНОЮ. 

Чугуївський районний Центр дитячої та юнацької творчості

Чугуївської районної ради Харківської області

 

Про місію.

ЧРЦДЮТ  – це

… трішки більше, ніж свобода;

… коли кожна людина поряд – друг;

… коли посмішки щирі, а слова без підтексту;

… бути собою;

… місце, куди завжди повертаються

Про приємне.

5 березня 2015 року на засіданні Регіональної експертної ради з питань ліцензування та атестації навчальних закладів Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації атестований з відзнакою Чугуївський районний Центр дитячої та юнацької творчості Чугуївської районної ради Харківської області.

У серпні 2015 року Чугуївський районний Центр дитячої та юнацької творчості Чугуївської районної ради Харківської області нагороджений дипломом Харківської обласної державної адміністрації за розвиток творчих здібностей учнівської молоді, збереження традицій української народної культури, історичної спадщини Харківщини та за підсумками 2014/2015 навчального року.

Про команду.

Педагоги закладу постійно ініціюють та успішно реалізовують   соціально-значущі проекти; проводять  практичні семінари, тренінги, майстер-класи, свята  на рівні району; координують роботу районного учнівського самоврядування «New формат».  


 

У складі педколективу: члени Союзу журналістів України; оператор телебачення  - працював на каналі «Перша столиця» (м. Харків), «СТБ» (м. Київ); фахівці зі сфери івенту, ді-джеінгу.

 

 

 

Про принципи.

 

Про цифри.

У закладі працюють 56 гуртків, в яких навчається 1125 вихованців. У ЧРЦДЮТ –  35 працівників. Директор закладу – Чехачова Лілія Миколаївна – на посаді з  вересня 2011 року. Гуртки ЧРЦДЮТ функціонують на базі  16 загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів району, будинку культури смт Чкаловське та КУ «Чугуївський районний будинок культури», використовуючи їх приміщення і матеріально-технічну базу за умови партнерських відносин і фандрейзингу.

Протягом останніх 4 навчальних років ЧРЦДЮТ активно працює над розширенням мережі закладу, яка формується через реалізацію проекту «Імідж», метою якого є підвищення авторитету закладу у районі,   розвиток почуття гордості за приналежність до позашкільного закладу у всіх учасників навчально-виховного процесу.

       Відповідно до статуту ЧРЦДЮТ – це  профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямом діяльності якого є художньо-естетичний. У зв’язку з цим у 2012 році здійснено роботу щодо відкриття художньо-естетичного відділу, який об’єднує гуртки декоративно-прикладного напряму та художньої самодіяльності.  

У 2013 році ЧРЦДЮТ став переможцем районного етапу огляду-конкурсу на кращий навчальний заклад з підготовки до нового          2013/2014 навчального року.        

       За останній рік створено  близько 1000 фото – та відео матеріалів, надруковано 12 покет-буків та методичних збірок; відзнято 15 сюжетів для дитячого ТБ «ОбовсемКа»; облаштовано 300 кв. м робочого простору;  батьками та партнерами Центру у постійне користування надано 16 одиниць обладнання та технічного оснащення; залучено до гуртків 71 дитина пільгового контингенту та 356 обдарованих дітей; на районних, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах отримано вихованцями -  73 перемоги; педагогами – 11; узагальнено досвід роботи педагогів на районному рівні – 2, організовано 87 заходів, в яких були задіяні більше 2000 дітей та запрошені  7556 гостей та  глядачів; здійснено 325 телефонних дзвінків партнерам для вирішення питань підтримки Центру;  отримано мільйон захоплених вражень від батьків, освітян, ЗМІ, громадськості.

Діяльність Чугуївського районного Центру дитячої та юнацької творчості спрямована на координацію навчально-виховної, науково-методичної  і організаційно-масової роботи закладу, підвищення ефективності навчально-виховного процесу й створення умов для всебічного розвитку вихованців та здійснюється за напрямами роботи: художньо-естетичний, соціально-реабілітаційний, науково-технічний, дослідницько-експериментальний.

        Про пріоритети.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Центру є пошук і підтримка  обдарованих дітей району. З цією метою кожного року проводиться районний відбір-кастинг по виявленню дітей з художньою та творчою обдарованістю. Результатом такої праці стала багаторічна діяльність творчої групи «Стимул», яка об’єднує близько 120-ти обдарованих учнів з 15 шкіл району та 58 вихованців Центру, які відвідують гуртки з хореографії, театрального, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. 

        Наступним вагомим кроком у рамках роботи щодо виявлення обдарованих дітей з вокальними здібностями серед учнів району стало заснування театру пісні «Фламінго» (у межах гуртків «Естрадна пісня», керівники: Шепет О. А., Філоненко С.Д.), який налічує близько 25-ти школярів, у тому числі пільгового контингенту.

 Таким чином, завдяки чітко спланованій та грамотно скоординованій роботі з пошуку талановитих дітей  ЧРЦДЮТ за неповних 5 років вдалося створити унікальну ефективну систему надання можливості обдарованим учням району, які  в умовах сільської місцевості не мають змоги реалізувати свій творчий потенціал, продемонструвати свій талант на рівні району і навчитися улюбленій справі у справжніх фахівців у комфортних професійних умовах, створених закладом на базі КУ «Чугуївський районний будинок культури».

Про інновації.

З грудня 2013 року у закладі була розпочата підготовка та реалізація інноваційного соціального проекту для дітей району «Дитяче телебачення «ОбовсемКа». Мета проекту – надання можливості вихованцям висвітлювати яскраві події з життя дітей і підлітків, висловлювати засобами телебачення через різні рубрики свої думки з приводу актуальних для цього віку проблем; вчитися навикам журналістики, дикторського і ораторського мистецтва, які дуже сприяють розвитку мовлення дітей, словесній імпровізації. Дитяча програма «ОбовсемКа» щомісяця виходить до ефіру на районній ТРК «Слобожанка» та систематично викладається до мережі Інтернет.  У серпні 2015 року творчий колектив студії дитячого телебачення взяв участь у Міжнародному телевізійному фестивалі «Дітятко», де свої роботи представляли  95 країн світу. Телевізійна програма «ОбовсемКа» увійшла до фіналу і стала переможцем у номінації «Про все».

Про виховну систему.

Важливе місце у виховному процесі посідають питання участі вихованців ЧРЦДЮТ в  обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, що дає дітям та керівникам гуртків можливість реалізувати свої вміння та навики, стимулює до подальшого розвитку та самовдосконалення і створює умови для формування соціально-адаптованої та конкурентоздатної особистості.

        Упродовж останніх років значна увага адміністрацією ЧРЦДЮТ приділялася розподілу професійних обов’язків керівників гуртків, їх ініціативності та наданню можливості самостійного прояву творчого потенціалу кожного.  Внаслідок цього,  рівень підготовки вихованців значно підвищився, що вплинуло на якості конкурсних робіт вокального, театрального, хореографічного мистецтва, виробів декоративно-прикладної творчості та позитивно вплинуло на результативність участі вихованців в обласних, Всеукраїнських  і Міжнародних конкурсах.

Високий рівень іміджу ЧРЦДЮТ, власний неповторний професійний стиль діяльності, креативний педагогічний колектив, який здатний  оригінально, змістовно та неординарно здійснювати творчу роботу з дітьми та педагогами району декілька років поспіль  привертає увагу не тільки органів управління освітою, батьків та громадськості, а й районних та обласних ЗМІ.

ЧРЦДЮТ відповідає за організацію роботи 9 наукових відділень              (49 секцій) у територіальному відділенні Малої академії наук Чугуївського району. Щороку закладом проводиться координаційна та організаційна робота щодо участі обдарованих дітей району у роботі Харківського територіального відділення Малої академії наук.

Педагоги ЧРЦДЮТ є учасниками та переможцями районних та обласних професійних конкурсів.

       Про проекти.

Для реалізації основних напрямів роботи розроблені та поступово втілюються в діяльність 5 проектів (довгострокових), які стали основою річного планування роботу закладу.

Проект «Імідж» – вдосконалення іміджевої політики з метою підвищення авторитету закладу в районі.

Проект «Кадри» –  створення умов для розвитку потенціалу та забезпечення неперервності підвищення кваліфікації педагогів ЧРЦДЮТ.

 Проект «Якість» (складається з 3-х модулів: «Вихованець», «Керівник гуртка», «Інформатизація») – створення умов для підвищення якості освіти та творчої діяльності дітей, забезпечення готовності педагогів до запровадження інновацій, їх підготовка до професійної діяльності в режимі змін.

Проект «Стимул» –  виявлення та підтримка обдарованих дітей, розвиток їх творчої особистості,  пізнавальних інтересів та індивідуальних здібностей, виховання самоорганізації та наполегливості під час участі у районних заходах та обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, формування у дітей відповідальності та соціально-активної поведінки для створення соціально-корисних дій через впровадження у навчально-виховний процес ЧРЦДЮТ інноваційного соціального проекту для дітей району «Дитяче телебачення «ОбовсемКа»».

Проект «Діалог» – використання ресурсів соціальних контактів та соціального партнерства закладу для реалізації головної мети діяльності закладу та зміцнення матеріально-технічної бази ЧРЦДЮТ.  

Доповнюючи один одного, проекти працюють на головну мету - виховання особистості, яка в умовах ринкової економіки, євроінтеграції зуміє знайти своє місце й приносити користь суспільству; здатної подбати про себе, свою родину, свою державу; здатної до відповідальної та ефективної поведінки в соціумі.

Чугуївський районний Центр дитячої та юнацької творчості з 2011 року є куратором районного учнівського самоврядування. Цього ж  року була заснована районна школа лідерів «NEW-формат», метою діяльності якої є розвиток правової освіти учнівської молоді і виховання громадянина України.

Учасники школи лідерів завжди беруть участь у засіданнях та конференціях Харківської обласної ради старшокласників, є слухачами «Академії управлінської майстерності».

Таким чином, більш ефективній дієвості впровадження запланованого в життя ЧРЦДЮТ сприяють нові підходи з цього питання, які вдосконалювалися колективом закладу протягом багатьох років.

Про ініціативу. 2014 року ЧРЦДЮТ започаткував районний фестиваль соціальних роликів «Открытый взгляд», в якому за 2 роки взяло участь 45 соціальних роликів. Фестиваль поступово набирає  обертів та  розширює географію учасників.

Запам’яталОсь. Запам’яталИсь.

Майстерність, креативність, артистизм дітей та педагогів при проведенні чисельних видовищних районних заходів: Урочисте відкриття традиційної серпневої наради вчителів району; Свято до Дня працівників освіти;  Відкриття малих олімпійських ігор; Конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН; Новорічні вистави для дітей пільгового контингенту та обдарованих дітей району;  Інтелектуальні ігри для старшокласників; Виставка традиційного народного мистецтва і художніх промислів «Барви Слобожанщини»; Семінар для педагогів позашкільників району у формі Майстер-Party; Свято-вшанування переможців обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів «Таланти тисячоліття»; Фестиваль соціальних роликів; Патріотичний марафон «Ми разом!»; Оздоровча Кампанія в КЗ «Чугуївський районний оздоровчий заклад «Орлятко»»; Свято для вихованців Центру до Міжнародного дня захисту дітей;

Активність, ініціативність старшокласників на інтерактивних семінарах для лідерів району: «Територія здоров’я», «Ораторське мистецтво – запорука успіху», «Учнівське самоврядування – «ЗА» та «ПРОТИ», «Тренінг в колі» в рамках Міжнародного проекту «Щасливе дитинство»; та під час зйомки Соціальних роликів…

Емоційний дитячий вибух під час участі вихованців Центру у зйомках кліпу Олександра Кварти та  Соціальних перформансах;   на серії психологічних заходів «Арт-мозаїка», «День юношеского максимализма», «Виставка непотрібних речей», на фотосесії «Обличчя. Емоції» для дітей пільгового контингенту.

Неперевершені враження телеглядачів, вихованців Центру та їх батьків під час виходу в ефір на  місцевому ТРК «Слобожанка» кожного випуску дитячої програми «ОбовсемКа».

Про враження від діяльності ЧРЦДЮТ:

Батьки: … дає дітям те, що вони не отримують у школі, сім’ї, соціумі. Виховує Особистість…

Діти: …здатний задовольнити наші потреби у прояві власних талантів, емоцій, інтересів; в погашенні агресії; в здобутті знань, які допоможуть в майбутньому…

Освітяни: …максимально враховує побажання дітей та батьків під час побудови змісту та вибору технологій навчально-виховної роботи…

Громадськість: … вміє будувати свою діяльність, ефективно використовуючи власні ресурси, а також заволікаючи ресурси інших установ і організацій…

Глядачі:ЧРЦДЮТ виділяється серед інших креативністю, неординарністю ідей, високою організаційною культурою, професіоналізмом, людяністю…

 

Про формулу успіху. 

Діти і педагоги знають перспективи розвитку і прогнози кінцевих результатів як Центру в цілому, так і кожного гуртка. Це дає їм змогу відчувати себе причетними до життя Центру, бути активними, мати високу мотивацію до діяльності і  А це значить – бути зацікавленими,  зануреними у справу і – любити свій заклад!

         Про вихованців.

Серед чисельної кількості успішних випускників закладу – Стас Лущ, головний режисер Центрального Парку культури і відпочинку; Дмитро Кошевий, барабанщик української поп-групи «Армія», молодіжного вокального гурту «Modern love» (м. Київ); Катерина Храпова, Олена Пашкевич, акторки молодіжного театру «Мадригал» (м. Харків).

 

Про майбутнє.  

Наблизити навчання до життя.

 

Замість епілогу... 

Чугуївський районний Центр дитячої та юнацької творчості працює не на «рейтинг», а для ДІТЕЙ, тобто створює ефективне, психологічно сприятливе освітнє середовище, де вихованці – духовно наповнені, самодостатні, сучасні, ті, що вміють бути авторами власного життя.